ТЕЛ.: (044) 568-04-04, 238-02-30, 238-02-31
Вход
Регистрация
Можно ли сэкономить на
дезинфекции ?
Как не потратить лишние деньги ?
Предлагаю Вашему предприятию бесплатно консультации по
подбору оптимального средства
для дезинфекции или
стерилизации в зависимости от
вида деятельности или
особенностей Вашего
производства. Мы поможем
Вам достичь необходимого уровня
санитарной безопасности и при
этом сэкономить средства.
Подробнее

Дезінфекція інструментів для косметичних процедур

ТОВ «Лаверна» Валентина Малюга лікар-дезінфекціоніст

Дезінфекція інструментів для косметичних процедур. А чи потрібно її виконувати і як саме?

Величезною проблемою сьогодення в усіх без винятку країнах Земної кулі є захворюваність інфекціями, що передаються парентеральним шляхом. Саме так можна заразитись гепатитами В, С, ВІЛ-інфекцією. За ступенем негативного впливу на здоров'я населення та рівнем захворюваності вірусні гепатити в Україні займають домінуюче місце в структурі інфекційної патології.

Крім цього, в закладах індустрії краси найчастіше проводяться процедури на шкіряних покривах, слизових оболонках, з волоссям, нігтями, які, нажаль можуть бути ураженими грибковими патологіями.

Абсолютно прості запитання. Чи готовий відвідувач салону краси, косметологічної клініки отримати замість краси страшний причеп у вигляді хвороби, якою його нагородили під час виконання косметичних маніпуляцій? Звичайно ж ні, ні і ще раз ні. А чи готові працівники стати жертвами професійного захворювання унаслідок випадкового поранення, порізу, подряпини, чи й просто попадання краплин крові, інших біологічних субстратів клієнта на незахищені руки, на слизові оболонки? І варто знати, що для зараження вірусним гепатитом В достатньо інфікуючої дози збудника, яка може знаходитись у невидимій для неозброєного (без мікроскопа) ока. З метою запобігання професійним зараженням різними патогенами (віруси гепатитів В, С, D, ВІЛ та ін.) під час виконання процедур, що можуть пошкоджувати шкіряні покриви, слизові оболонки, пов’язаних із вірогідним забрудненням біологічними рідинами, в першу чергу кров’ю персонал повинен дотримуватись універсальних заходів безпеки. Знезараження, тобто дезінфекція косметологічного інструментарію – основа цих міроприємств.

Нажаль, нормативні документи, де б чітко були прописані усі заходи по дотриманню санітарно-протиепідемічного режиму в косметологічних закладах, установах побутового обслуговування населення (до яких поки що віднесені і перукарні, салони краси) на сьогоднішній день відсутні. Та все ж повинне бути чітке розуміння, що вимоги щодо протиепідемічної безпеки на таких підприємствах абсолютно виправдано повинні прирівнюватись до тих, які вимагаються в медичних закладах.

У відповідності до наказу Міністерства охорни здоров’я України №120 „Медичний інструментарій, а також посуд, білизна, апарати та ін. забруднені кров’ю, біологічними рідинами (за винятком сечі, слини, випорожнення у зв’язку з невеликою кількістю вірусів, що практично унеможливлює інфікування), та речі, які забруднені слизом, відразу після використання підлягають дезінфекції згідно з вимогами нормативної документації. Режим знезараження аналогічний тим, які використовуються для профілактики зараження вірусними гепатитами”. А з урахуванням сучасної ситуації абсолютно вірним є твердження: косметологічний інструментарій, як можливий фактор передачі інфекції, прирівнюється до медичного інструментарію і інших виробів медичного призначення. В цій сфері також діють норми Санітарних правил та норм для перукарень різних типів ДСПІН 2.2.2.022-99 (далі Санітарні правила).

Найкраще, коли використовуються інструменти та косметологічні вироби одноразового призначення. Але і їх, якщо було забрудення кров’ю, чи іншими біорідинами після застосування потрібно знезаражувати. Ніхто не може бути впевненим, що на таких інструментах відсутні збудники страшних інфекцій, а звідти вони можуть попасти (згадаймо: «в невидимій краплині крові…достатня інфікуюча доза») на будь який предмет навколишньої обстановки. Для дезінфекції одноразових виробів можна використати зовсім недорогі (вартість робочих розчинів – копійки), але надійні хлорвмісні дезінфектанти. Наприклад: «Дезактін», «Жавілар Ефект», «Жавілар Ефект У», «Жавілар Плюс», «Жавілар Плюс У», «Жавель хлорні таблетки», «Жавель» «Клорсепт», «Монохлорамін», «Неохлор», "Хлорантоін"

У відповідності до Санітарних правил косметологічні інструменти, інструментарій для манікюру, педікюру, інструменти і предмети із пластичних мас, ріжучі частини електричних машинок, інструменти і предмети із пластичних мас (щітки, гребені, тощо), інструментарій для нанесення татуажу та перманентного макіяжу, виконання пірсингу, інші інструменти багаторазового використання, якими в ході виконання процедур пошкождуються, або можуть бути пошкодженими шкіряні покриви, слизові оболонки підлягають обов’язковій дезінфекції, очищенню (передстерилізаційному) і стерилізації одним із дієвих і доступних способів.

Дезінфекцію проводять методами занурення, протирання, зрошення (частіше вироби складної конфігурації, важко доступні для дезінфекції). Вироби та предмети, які можливо помістити в розчин дезінфекційного засобу – підлягають дезінфекції методом занурення, як найбільш надійному.

Причому, процедура дезінфекції повинна виконуватись одразу після використання інструментів, виробів. Для цього, інструменти, після виконання процедур клієнту, поміщають в робочий розчин дезінфекційного засобу, налитий в спеціальні ємності. Розчини дезінфікуючих засобів готують в емальованих, металевих, скляних, пластмасових ємностях з кришкою та маркуванням (назва засобу, дата виготовлення, концентрація, призначення). Найкраще використовувати стандартні ємності, які випускаються промисловістю. Адже, вони досить зручні у використанні і полегшують процес виконання процедури знезараження. Складаються із контейнера, перфорованої ємності, що вставляється в контейнер, гніту (для попередження спливання виробів на поверхню) і кришки.

Вироби повністю занурюють у робочий розчин дезінфектанту, роз’ємні – у розібраному вигляді, заповнюючи порожнини та канали. Інструменти із замками та шарнірами слід дезінфікувати у розкритому вигляді. Вироби повинні бути повністю вкриті дезінфікуючим розчином. З цієї причини не слід переповнювати ванну для замочування. У інструментів з порожнинами не повинно бути залишків повітря. Інструменти, що мають деталі з вузькими просвітами (трубки, канюлі) та інструменти з порожнинами погано піддаються очищенню і слід приділяти особливу увагу тому, щоб розчин заповнював їх зсередини (без повітряних кульок), або використовувати з цією метою шприци, електровідсмоктувачі, інші дозволені пристрої.

Далі витримують режим знезараження, що викладений у Методичних вказівках, розроблених і затверджених Міністерством охорони здоров’я України на кожен засіб окремо. Необхідно користуватись таблицею, чи розділом тексту, де вказуються режими застосуванн при парентеральних вірусних інфекціях (точніше – гепатити В, С) для медичних чи косметологічних інструментів. Після експозиції (час, що необхідний для знищення збудників інфекцій) виконують наступний етап обробки косметологічних виробів багаторазового застосування, що підлягають стерилізації - передстерилізаційне очищення (ПСО).

За своїм складом забруднення - це вуглеводи, жири, протеїни, вапняні нальоти. Для того, щоб видалити з інструментів, їх необхідно перевести у легко розчинні у воді сполуки. Цього можна досягти, якщо подрібнити великі молекули на більш прості складові, які добре розчиняються у воді, наприклад, за допомогою ензимів. На сьогодні пропонується використовувати сучасні засоби (наприклад- Біомой, Гігазім, Сайдезим, Бодедекс форте), що вміщують миючі компоненти, ензимні сполуки та ферменти і забезпечують найкращу очистку від білкових, жирових забруднень, залишків нігьових пластин, епідермісу, лікарських препаратів. Миття та очистка виконуються із використанням спеціально виділених м’яких щіточок, тампонів.

Останнім часом, завдяки впровадженню в практику дезінфекційних засобів, що поєднують в своєму складі активні антимікробні компоненти та мають очищуючі і миючі складові, найчастіше передстерилізаційне очищення та дезінфекція виконуються одними й тими ж робочими розчинами. В Методичних вказівка до засобів викладені окремі таблиці по проведенню «Дезінфекції, суміщеної із передстерилізаційним очищенням», де також неохідно вибирати режим знищення гепатитів В та С.

Гарні миючі та очисні властивості мають четвертинні амонійні сполуки, третинні аміни, похідні полігуанідинів, засоби, що вміщують перекисні сполуки, тоді як альдегіди, спирти – навпаки фіксують органічні забруднення. Тому, у випадках суміщення процесів дезінфекції та ПСО в одному робочому розчині, необхідно обов’язково враховувати ці факти. Особливо, коли обробці підлягають вироби зі складною конфігурацією, шершавими поверхнями. В свою чергу, альдегіди – хімічні сполуки з високими антимікробними властивостями, які й враховуються при застосуванні їх для виробництва дезінфекційних засобів. Для нівелювання фіксуючих властивостей альдегідів розроблені сучасні засоби, де альдегіди комбінуються з такими активними детергентами, як четвертинні амонійні сполуки чи полігуанідіни, миючими компонентами.

Деякі хімічні сполуки можуть вступати в хімічні реакції, що проявляються, наприклад, випадом осадів, зміною кольору. Так, при використанні альдегідвмісних засобів, альдегіди можуть залишатись в застарілих, невидимих для неозброєного ока забрудненнях і у випадках подальшого використання препаратів на основі третинних амінів – на інструментах можлива поява темних плям – наслідок хімічної реакції «альдегід-третинні аміни». Тому, при переході з одного дезінфекційного засобу на інший, доцільно виконувати додаткове ретельне очищення виробів ензімними засобами (Біомой, Гігазім, Сайдезим, Бодедекс форте інші). Тим більше, що така процедура тільки покращить стан інструментів.

Після дезінфекції інструменти промивають водою до зникнення запаху дезінфектанту. У питній воді, як правило, завжди присутні солі. Особливо небажана присутність хлоридів та мінеральних речовин, які обумовлюють жорсткість води. При випаровуванні солі випадають у вигляді осаду. Вапняні сполуки, які знаходяться у воді підвищеної жорсткості призводять до виникнення відкладень на інструментах. Підвищений вміст хлоридів може призвести до виникнення краплинної корозії. Необхідно пам’ятати, що хлориди завжди присутні у воді, але в різній концентрації. Все це негативно впливає і може призвести до пошкодження конструктивних матеріалів виробів під час їх стерилізації в подальшому. Тому обов’язковим етапом передстерилізаційного очищення є ополіскування виробів дистильованою водою. Надалі - інструментарій просушують від залишків води і стерилізують одним із дозволених для цього методів.

Послідовність проведення процедури знезараження косметологічного (перукарського інструментарію)

Дезінфекційний засіб - приготування робочого розчину заданої концентрації з деззасобу (розведення необхідної кількості концентрату у воді, можна готувати робочий розчин і заздалегідь, якщо термін придатності декілька діб)

Дезінфекція в робочому розчині деззасобу

а) замочування в робочий розчин, інструменти повинні бути повністю занурені

б) необхідно чітко витримувати експозицію (час знезараження)

Передстернилізаційне очищення інструментів

а) очищення та миття в тому ж розчині, де проводилась дезінфекція, за допомогою йоржа, ватно-марлевого тампону або тканинної серветки

б) ополіскування проточною питною водою

в) ополіскування дистильованою водою

Повне висушування інструментів

Стерилізація, види:

- автоклавування (пар під тиском) – самий надійний на сьогодні метод

- гарячим повітрям (в сухожаровій шафі)

- в хімічних розчинах засобів, що мають спороцидну активність (після хімічної стерилізації інструменти необхідно відмити стерильною водою, стерильна вода – вода, що піддана стерилізації в автоклаві. При відмиванні хімічного розчину іншою водою - інструмени не стерильні!)

Увага! Ультрафіолетові промені – не забезпечують вимог стерилізації і не можуть бути використаними для цієї процедури. Прилади, дія яких базується на ультрафіолетовому випромінюванні можуть використовуватись з метою підтримання стерильності інструментів протягом деякого часу (в залежності від будови приладу, що указано в Інструкції по йоги використанню).

Інструменти, до яких немає вимог щодо обов’язкової стерильності, але в ході косметологічних процедур ними дотикаються до неушкоджених шкіряних покривів, волосся підлягають дезінфекції за режимами, що забезпечують знищення збудників дерматофітій. В Методичних вказівках – таблиці або текстова частина, яка стосується дерматомікозів (грибкових інфекцій).

Косметологічні інструменти, відрізняються великою різноманітністю за призначенням, розмірами, складністю конфігурації, матеріалами, які входять до їх складу, способами застосування. Серед них є інструменти з термостійких металів, полімерів, гуми, скла та інші. Саме тому підібрати дезінфекційний засіб, що дозволить провести якісну дезінфецію і одночасно надовго збереже дорогі інструменти, є досить складним питанням.

Для хімічної дезінфекції використовують дезінфекційні засоби, що зареєстровані та дозволені до використання Міністерством охорони здоров’я України і, відповідно, внесені в «Державний реєстр дезінфекційних засобів» На такі дезінфекційні засоби розроблені Методичні вказівки щодо використання, затверджені МОЗ.

Найчастіше розчини деззасобів можуть бути використаними одноразово чи протягом робочої зміни. Деякі дезінфекційні засоби, у відповідності до Методичних вказівок, дозволяється використовувати багаторазово навіть протягом декількох днів і навіть тижнів. При цьому, контроль якості робочого розчину проводиться візуально за органолептичними ознаками (зміна кольору, поява пластівців, осаду, помутніння). Зрозуміло, що цей метод контролю може бути не об’єктивним і не може гарантувати належний вміст активно-діючої речовини.

Необхідно враховувати, що при довготривалому зберіганні і використанні деззасобів, особливо це стосується ЧАСів, існує загроза не тільки мікробного забруднення робочих розчинів дезінфектантів, а й виживання і розмноження мікроорганізмів в них. Про яку якість дезінфекційного процесу може йти мова в таких випадках? Загрозливою є і ситуація, що внаслідок такої необдуманої «економії» на деззасобах, селекціонуються резістентні до біоцидних препаратів штами мікроорганізмів, що створює епідемічну загрозу.

Вибираючи дезінфекційний засіб для застосування необхідно враховувати умови в яких буде працювати персонал. Якщо приміщення, де готуються робочі розчини цього деззасобу не обладнані вентиляцією з механічним побудником, а персонал не використовує, чи не має можливості використати спеціальні засоби захисту органів дихання, буде невдалим вибір альдегідвмісних чи препаратів на основі інших сполук, що потребують застосування жорстких мір для збереження здоров’я працюючих (правила роботи з конкретними дезінфекційним засобами викладені в Методичних вказівках по їх застосуванню). Для застосування вибирають деззасоби, що відносяться до 3 класу (помірно небезпечні) чи 4 класу (малонебезпечні) сполуки за ГОСТ 12.1.007-76. Хімікати більш токсичні – використовувати заборонено. До речі, деякими виробниками з урахування сучасних вимог створені комбіноваані деззасоби, в рецептуру яких включено глутаровий альдегід, але в таких кількостях і такої якості, що сам засіб віднесено до 4 класу (малонебезпечних) речовин. Приклад – Дезараль, Славін, Славін Дельта.

Звертають увагу і на режими використання дезінфекційних засобів. Часто, для дезінфекції косметологічних інструментів вибирають режим з часом експозиції 30-60 хвилин. Але, в умовах обмеженого часу, при інтенсивному обороті інструментів дуже важливо, коли дезінфекційний засіб можна використовувати в режимі короткої експозиції (і такі режими розроблені виробниками деяких засобів та викладені в Методичних вказівках).

Вартість використання засобу залежить від ціни його робочого розчину.

Вартість 1 л робочого розчину Сі розраховується по формулі :

Сі= , де

А - вартість 1 л (кг) деззасобу (концентрату) в грн.

В - кількість мл (г) препарату, необхідного для приготування 1 л робочого розчину (наведена у таблиці в Методичних вказівках)

1000,0 - 1000 мл

І наостанок, приклади засобів, що можуть використовуватись завдяки створеній рецептурі для дезінфекції, суміщеної із передстерилізаційною очисткою інструментів: «Аніозім ДД1», «Аніосепт Актив», «Аніосурф преміум», «Аквідез», «Гігасепт Інстру АФ», «Дезараль», «Дезефект», «Дуасепт», «Ізапін», «Інкрасепт», «ІнструБорДез», «ІнструСефДез», «Корзолекс екстра», «Корзолекс плюс», «Лайна Мед», «Лізоформін 3000», «Максисан», «Перфектант Ендо», «Санодез комбі», «Славін-Дельта», «Септамін», «Славін», «Славін-Нью», «Санодез Ендо», «СТЕН», «Секусепт Актив», «Сурфаніос лемон фреш», «Сурфаніос преміум» та інші, схожі за складом і властивостями.

Для хімічної стерилізації, у разі необхідності і відсутності більш надійного методу, можна використати: «Аніосепт актив», «Аніоксид 1000», «Гігасепт ФФ», «Дезараль», «Дуасепт», «Дескотон форте», «Санодез форте», «Корзолекс базік», «Корзолекс екстра», «Лізоформін 3000», «Сайдекс» та інші.

Коли дійсно дотримуються протиепідемічної настороги, дезінфікують і стерилізують інструменти, а одноразові теж знезаражують, є впевненість, що в такому закладі входи і виходи для інфекцій перекриті повністю.


Возврат к списку